LYON

Genel Bilgi

Lyon, Fransa'nın güneydoğu tarafında yer alan bir kenttir. Fransa'nın Rhône yönetiminin merkezidir ve Rhône-Alpes bölgesinde yer alır. Konum olarak Marsilya ile Paris'in arasıda yer alır. Lyon, Paris'den 470 kilometre, Marsilya'dan 320 kilometre, Cenevre'den 160 kilometre, Torino'dan 280 kilometre, Barselona'dan 600 kilometre uzaklıktadır. Lyonlular kendilerine Lyonnais derler.

Lyon'un tarihine bakacak olursak, kimyasal alanda birçok petrokimyasal endüstriye ev sahipliği yapmaktadır. Fransız iş dünyasının merkezlerinden biri olan Lyon, Fransız gastronomisinin merkezidir. Şehrin Auguste ve Louis Lumière kardeşler nedeniyle, sinema tarihinde önemli bir yeri vardır. Şehrin futbol takımı Olympique Lyonnais'dir. Lyon'un şehir merkezindeki nüfusu 472.305'dir. Bağlı bölgeler ile birlikte bu nüfus 1.748.271 (2006) olur. Şehir Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Toplam bölgenin nüfusu 3 milyona yakındır.

Lyon'da genelde kimyasal ve biyoteknik sanayisi hakimdir. Öte yandan şehir Fransa bilişim teknolojileri ve yazılımlarının merkezidir. Lyon UNESCO Dünya Mirasları listesindedir. Şehir tarihsel olarak dünyanın ipek ticaretinin merkezidir. Lyon içerisinde Interpol'ün merkezini, uluslararası haber kanalı Euronews'in merkezini ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'nı barındırır.

UNESCO’nun Dünya Mirası sahalarından biri olan Lyon, caddelerine (evet, arnavut kaldırımlı caddeler) yansıyan 2.000 yıllık bir tarihe sahiptir. Vieux Lyon’daki tarihi (Avrupa’nın en geniş Rönesans mekanlarından biri) ve Lyon’un günümüzde rock konserleri verilen iki Roma anfitiyatrosunu keşfedin. Lyon’un, dinamik üniversitesi, birinci sınıf alışveriş olanakları, antika pazarları, hareketli sahneleri, müzik festivalleri, Uluslararası Kukla Müzesi ve Minyatür Müzesi gibi pek çok ilginç (kelimenin tam anlamıyla “ilginç”) müzesi ve film setleriyle gezginler arasında popüler olması şaşırtıcı değil.Gezilecek Yerler

Tete d’Or Parkı: Hava güzelse cumartesi veya pazar günü Tete d’Or parkında böyle bir manzarayla karşılaşabilirsiniz… Adım atacak yer kalmaz. Çimler insanlar, evcil hayvanlar, bisikletler tarafından işgal edilir.

Tete D’Or Parkı’nın sahip olduğu, herkese yetecek kadar çok olan çimlerinde güneşlenmek ve piknik yapmak serbest. Parkın içinde yürüyüş yapmak, kayıkla gezmek veya bisiklete binmek gibi yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor.

Parkın için epey geniş. İçinde deniz bisikletine binebileceğiniz bir göl, bir sera bölümü, bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. Yapacak, gezecek o kadar çok şey var ki her hafta sonu gelseniz ve birkaç saatinizi burada geçirseniz de sıkılmıyorsunuz. Zaten her geldiğinizde farklı bir konsept yaratıyorsunuz. Yürüyüşe gelmek, arkadaşlarla şarap içmek, kitap okumak gibi farklı planları uygulayabileceğiniz o muhteşem yer işte burası, Tete D’Or. Fazla vaktiniz olmasa da, eğer hava güzelse Lyon’da gezilecek yerler listenizde ilk sırada burası yer alsın.Duvar Sanatları – Le Mur des Canuts: Bu resimli duvarları görmeden Lyon’dan ayrılmayın. Şehrin birkaç noktasında bulunan bazı binaların penceresiz cephelerinin nasıl renklendirildiğini görmelisiniz.

Les Murs des Canuts isimli gerçek boyutlu duvar sanatının uygulandığı birçok yer var. Bunlardan birine, metro C hattındaki Croix Rousse durağında inip çok az yürüyerek ulaşabilirsiniz. Lyon’da görülecek yerlerden diğeri, duvar resimleri.Terreaux Meydanı (Place des Terreaux): UNESCO Dünya Mirası koruma listesinde yer alan bu meydan görülmeye değer. Karnınız acıkınca veya gece eğlenmek için mutlaka buraya uğrayacaksınız. Meydandaki kafelerin yanı sıra ara sokaklarda keşfedecek çok mekan var. Quiz show’ların yapıldığı o eski tip pub’lardan birkaç tanesine burada rastlayabilirsiniz. Lyon’da gezilecek yerlerden biri mi bilmiyorum ama bir şekilde, mutlaka göreceksiniz.

Disko, gece kulübü, bar, pub ve Fransız usulü fast food ve hatta döner kebap arıyorsanız, gece hayatına dair her şey burada. Eğlencenin dışında hotel de ville (belediye sarayı) görülmeye değer. Metro C – Hotel de Ville durağını kullanabilirsiniz.

Meydanda Fontaine des Bartholdi isimli bir havuz bulunuyor. İsminden de anlaşılacağı gibi bu havuz Özgürlük Heykeli’ni yapan mimar Auguste Bartholdi’nin eseri. Ayrıca meydanın hemen yakınında bulunan, Rönesans döneminden kalan arnavut kaldırımlı sokak Rue Merciere’de geleneksel lezzetleri tadabilirsiniz.Eski Lyon (Vieux Lyon): Dünya Kültür Mirası listesindeki başka bir durak da eski kent bölgesi. Batıya doğru ilerleyip iki nehri de geçince arnavut kaldırımlı daracık sokaklara ulaşıyorsunuz. Burada Saint Jean Katedrali’ni, geleneksel Lyon restoranlarını ve birbirinden ilginç dükkanları göreceksiniz. Yani Lyon’da gezilecek yerler deyip durdum fakat genelde tek seferde görülecek mekanlardan söz etmiştim. Bu sefer Vieux Lyon gerçekten gezilip her sokağı ayrı sevilecek bölgelerden.Bellecour Meydanı: Fransa’nın en büyük üçüncü meydanına uğramayı unutmayın. Yılbaşı döneminde kurulan dönmedolap, onlarca restoran, kafe ve mağazalarla Bellecour meydanı harika bir mekan. Eğer şansınız varsa “ONLYON” platformuyla karşılaşabilir ve önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Şehrin en büyük meydanı, en lüks mağazaların ve LaFayette’in hemen yakınında. Eğer Fransız restoranlarına doyduysanız köşedeki McDonald’s veya Quick sizin kurtarıcınız olabilir.

En büyük üçüncü meydan olması dışında başka ne özelliği var gerçekten bilmiyorum. Çok geniş ve boş bir alan olduğu için açıkçası pek estetik bulmuyorum. Onlyon platformu ve dönme dolap da her zaman burada olmadığı, şehir içinde farklı noktalara koyulabildiği için; onlar da gidince iyice boş kalıyor. Daha iyi değerlendirilemez miydi veya ağaçlar çiçekler dikilemez miydi?www.000webhost.com