COLMAR

Genel Bilgi

Fransa'nın kuzeydoğusundaki Alsace bölgesinde yer alan ve Fransa'nın ‘Gizli cenneti’ olarak adlandırılan Colmar kasabası, leyleklerin yazın sıcak yerlere göç edip yuva kurduğu, güvenle yavrularını beslediği özgürce uçup tekrar yuvasına yavrularına sahip çıktığı sıra sıra leylek yuvalarının olduğu bir şehir. Şehrin bende bıraktığı iz, paha biçilmez özgürlük ve bir o kadar da güven duygusu… İşte size Colmar gezi rehberi…

Alsace, İsviçre ve Almanya ile komşu bir Fransız… Fransa’nın 26 bölgesinden biri. Özgürlükler şehri… Alsace kendini gururla, yedi şehir yedi atmosfer olarak tanıtır. Bölgenin sembolü beyaz leylek, çatılara bakarsanız leylek yuvalarını göreceksiniz. Evlerde ve dükkânlarda beyaz leylekle ilgili detaylar gözlemleyeceksiniz. 180 km’lik dünyaca ünlü şarap yolunun geçtiği manzara paha biçilemez bir görsellik.

Vosges dağ eteklerinin yakınında Alsas ovalarında yer alan ve Strasbourg ve Basel’e hemen hemen aynı mesafede bulunan Colmar ise, 17. Yüzyılın başlarında elverişli bir alanda muhteşem bir konuma entegre edilmiş. Batısında kesif ormanlarla kaplı Vosges dağlarının alt yamaçları, ortaçağlarda çok fazla sayıda bulunan kaleleri barındırıyor.

Doğusunda bulunan Thur Nehri, Kara Orman’ın tepelerinin ötesine doğru uzanan su yolları ve Rhine Nehri arasından ortaya çıkan birkaç nehrin kollarını ikiye bölüyor. Bölge Arkeolojik araştırma Neolitik dönemden bu yana insanın varlığı adına çok fazla kanıt sunmuş, ‘Tunç ve Demir’ çağlarından bazı özel kalıntılar da bölgede yer alıyor.

Ana meydanda bulunan ‘St. Martin Katedrali'ni ziyaret edin muhteşem bir mimarisi ve tarihçesi var. Petite Venice bölgesi mutlaka keşfedilmeli... Adından da anlaşılacağı gibi Küçük Venedik bölgesi, şehrin sembolik bölgesi.Gezilecek Yerler

Küçük Venedik: Kasabanın en ünlü bölgesi “Küçük Venedik” (Petite Venice) denilen yer. Burası rengarenk binaları, aslında Venedik’te olduğundan çok daha dar ve kısa kanallarıyla kelimenin tam anlamıyla bir peri masalının “ana üssü” gibi. Eğer bahar ve yaz aylarında gelmişseniz, gondollarla bir gezintiye çıkıp kasabaya bir de o açıdan bakabilirsiniz.Maison de Têtes (Kafalar Evi): Colmar’da gezinirken mutlaka ama mutlaka Maison des Têtes yani Kafalar Evi karşınıza çıkacak. Şimdilerde restoran olarak kullanılan bu bina, kasabadaki en ünlü yapılardan biri.Müzeler:

Unterlinden Müzesi, güzel sanatlar meraklıları için. Bartholdi Müzesi‘ne zaten gideceksiniz. Ama içeri girmeseniz bile en azından bahçesinde durup o muhteşem heykelin keyfini çıkarın.

Oyuncak Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Adolph House görülmesi gereken yerler. Ama bazı yerler var ki zaten oraları gözden kaçırmanız mümkün değil. Bunlardan biri de Pfister Evi. Burası kasabanın en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden biri.

Marché Couvert: Marché Couvert, bildiğimiz belediye halk pazarları gibi bir yer, yani kapalı bir pazar. Küçük Venedik’teki bu pazarın binası daha uzaklardan sizi kendine çağırıyor. İçeri girdiğinizde ise rengarenk tezgahları, küçük büfeleriyle sizi avucunun içine alıyor ve hiçbir şey almaya niyetiniz yoksa bile orada uzun uzun vakit geçirebiliyorsunuz.

Bu arada not edelim, perşembe günleri bu kapalı pazarın hemen önüne bildiğimiz semt pazarlarından biri kuruluyor.www.000webhost.com